System opieki zdrowotnej w Niemczech znany jest z szerokiego zakresu badań profilaktycznych, które są dostępne dla obywateli. Celem tych badań jest wczesne wykrywanie potencjalnych problemów zdrowotnych oraz zapobieganie poważniejszym chorobom poprzez regularne kontrole medyczne.
Niemieckie badania profilaktyczne (Vorsorgeuntersuchungen) są istotnym elementem w dbaniu o zdrowie i mają kluczowe znaczenie w prewencji chorób. W ramach systemu opieki zdrowotnej w Niemczech istnieją różne poziomy badań profilaktycznych, które są dostępne dla różnych grup wiekowych i spełniają różne cele. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych badań profilaktycznych w Niemczech:
Badania kontrolne dla dorosłych Vorsorgeuntersuchungen
Wczesne wykrywanie niektórych chorób jest ważnym środkiem zapobiegawczym. Każdy, kto bierze je regularnie, robi coś, aby zachować zdrowie i zwiększyć szanse na powrót do zdrowia. Im wcześniej rozpozna się poważne choroby, tym większe są możliwości reagowania na nie medycznie.
Osoby posiadające ustawowe ubezpieczenie zdrowotne mają prawo do całego szeregu regularnych badań wczesnego wykrywania. Te zależą od płci i wieku i są przyznawane w różnych odstępach czasu.
- od 18 do 35 lat (kobiety i mężczyźni): jednorazowe badanie ogólne.
- od 20 roku życia (kobiety): raz w roku badanie narządów płciowych w celu wczesnego wykrycia raka.
- do 25 lat (kobiety): coroczne badanie w kierunku zakażenia chlamydią.
- od 30 lat (kobiety): Coroczne badanie piersi i skóry jest dodawane do badań przesiewowych w kierunku raka. Upewnij się, że zostałaś przeszkolona w zakresie samobadania piersi w celu regularnego wczesnego wykrywania.
- od 35 lat (kobiety): co 3 lata badanie połączone z badaniem cytologicznym i HPV.
- od 35 roku życia (kobiety i mężczyźni): co trzy lata ogólne badanie kontrolne w celu wczesnego wykrycia np. chorób nerek i układu krążenia oraz cukrzycy.
- W ramach kontroli: Od jesieni 2021 r. jednorazowe badanie przesiewowe w kierunku zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B i zapalenia wątroby typu C. Ma to na celu identyfikację nieodkrytych infekcji i leczenie ich na wczesnym etapie, aby zapobiec długotrwałym skutkom. Jeżeli ostatnie badanie kontrolne miało miejsce mniej niż trzy lata temu, badanie przesiewowe można również przeprowadzić oddzielnie przez okres przejściowy.
- od 35 roku życia (kobiety i mężczyźni): co dwa lata badanie przesiewowe w kierunku raka skóry (wczesne wykrywanie). Badana jest skóra całego ciała.
- od 45 lat (mężczyźni): coroczne badania przesiewowe w kierunku raka narządów płciowych i prostaty.
- od 50 lat (kobiety): wczesne wykrywanie raka jelita grubego – jako coroczne badanie krwi ukrytej w kale.
- od 50 roku życia (mężczyźni): Wczesne wykrywanie raka jelita grubego – w wieku od 50 do 54 lat albo jako coroczne badanie krwi ukrytej w stolcu lub od 50 roku życia poprzez dwie kolonoskopie w odstępie co najmniej 10 lat.
- od 50 do 69 lat (kobiety): W celu wczesnego wykrycia raka piersi co dwa lata otrzymasz zaproszenie na przesiewowe badanie mammograficzne.
- od 55 lat (kobiety): wczesne wykrywanie raka okrężnicy – albo co dwa lata jako badanie na obecność krwi ukrytej w kale, albo poprzez dwie kolonoskopie w odstępie co najmniej dziesięciu lat.
- od 65 roku życia (mężczyźni): jednorazowe uprawnienie do badania USG w celu wczesnego wykrycia tętniaka tętnicy brzusznej
Każdy fundusz może również w swoim statucie przewidzieć dalsze egzaminy jako usługi dobrowolne. W każdym przypadku należy wyjaśnić to ze swoim zakładem ubezpieczeń zdrowotnych.
Ważne szczepienia dla dorosłych
Ustawowe ubezpieczenie zdrowotne opłaca różne szczepienia kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Długotrwała ochrona przed infekcjami to również część świadczeń profilaktycznych. Ustawowe zakłady ubezpieczeń zdrowotnych pokrywają koszty wszystkich szczepień zalecanych przez STIKO . Jednak każda kasa ubezpieczeniowa może w swoim statucie przewidzieć dalsze oferty szczepień jako usługi dobrowolne. W każdym przypadku należy wyjaśnić to ze swoim zakładem ubezpieczeń zdrowotnych.
Zalecane szczepienia przypominające to:
- Tężec szczękościsk i błonica co dziesięć lat.
- Krztusiec (krztusiec) raz w wieku dorosłym (od 18 do 60 lat).
- Raz na odrę, jeśli urodziłeś się po 1970 r., masz więcej niż 18 lat i masz niejasny status szczepień lub byłeś szczepiony przeciwko odrze tylko raz w dzieciństwie.
- od 60 roku życia jednorazowe szczepienie przeciwko pneumokokom.
- Coroczne szczepienie przeciw grypie dla osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży, osób powyżej 60 roku życia oraz osób o zwiększonym ryzyku zachorowania, np. personelu medycznego.
- Półpasiec (herpes zoster), jeśli masz ponad 60 lat lub cierpisz na chorobę podstawową, taką jak cukrzyca lub astma, i masz co najmniej 50 lat.
Badania profilaktyczne dzieci i młodzieży Vorsorgeuntersuchungen
Od urodzenia do dorosłości planowany jest cykl badań w celu wczesnego wykrywania i profilaktyki na koszt kas chorych. Obejmują one:
- W ciągu pierwszych sześciu lat życia przewidzianych jest łącznie dziesięć badań , podczas których można zbadać narządy zmysłów, oddechowe, trawienne, szkielet i mięśnie oraz wrodzone zaburzenia przemiany materii i wykryć ewentualne zaburzenia rozwojowe i behawioralne. Są to tak zwane egzaminy U1 do U9, w tym U7a . Kilka regularnych szczepień – m.in. na błonicę, tężec, krztusiec, polio, odrę, świnkę i różyczkę – uzupełnia ofertę profilaktyczną opieki nad najmłodszymi. Po porodzie rodzice otrzymują książeczkę egzaminacyjną, w której wymienione są wszystkie ważne badania.
- Dla młodzieży w wieku od 12 do 15 lat przeprowadzane jest kolejne badanie sprawdzające stan fizyczny i rozwój umysłowy (badanie zdrowia młodzieży/J1). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Wspólnego Komitetu Federalnego .
- Dodatkowo pokrywane są koszty szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy (szczepionka HPV) dla dziewcząt w wieku od 9 do 14 lat po konsultacji lekarskiej. Stała Komisja ds. Szczepień (STIKO) zaleca szczepienie przeciwko HPV nie tylko dziewczynkom w wieku od 9 do 14 lat, ale od czerwca 2018 r. także wszystkim chłopcom w tym wieku. Młodzież, która nie została zaszczepiona przeciwko HPV przed ukończeniem 15. roku życia, powinna to zrobić jak najszybciej i przed ukończeniem 18. roku życia.
Warto podkreślić, że niemieckie badania profilaktyczne są często refundowane przez system ubezpieczeń zdrowotnych, co zachęca pacjentów do regularnych wizyt kontrolnych. Ostatecznie, system Vorsorgeuntersuchungen przyczynia się do lepszej jakości opieki zdrowotnej, pomagając w identyfikacji chorób we wczesnym stadium, co z kolei zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawia jakość życia pacjentów. Pamiętajmy więc o znaczeniu regularnych badań profilaktycznych i dbajmy o nasze zdrowie już dziś!
źródło: verbraucherzentrale.de