piątek , 6 września 2024
niemcydlapolakow.pl Jak głosować za granicą - Niemcy Wybory 2023
niemcydlapolakow.pl Jak głosować za granicą - Niemcy Wybory 2023

Jak głosować za granicą – Niemcy. Wybory 2023

Już 15 października 2023 roku odbędą się w Polsce Wybory Parlamentarne. Będzie można głosować zarówno w Polsce, jak i za granicą. Dowiedz się jak głosować za granicą, aby Twój głos nie przepadł. Tego samego dnia odbędzie się także ogólnokrajowe referendum.

Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Do kiedy trzeba się zarejestrować?
Wyborcy zamieszkali poza granicami Polski będą mogli głosować w wyborach i referendach w jednym z 402 okręgów wyborczych powołanych przez Ministra Spraw Zagranicznych.Aby jednak oddać głos, należy skontaktować się z konsulatem właściwym terytorialnie, który ma zostać wpisany na listę wyborców. Rejestracja się rozpoczęła. Wnioski można składać do 10 października 2023 r.

Głosowanie za granicą. Głosowanie w Niemczech. Jak aplikować?

Istnieją trzy sposoby aplikowania. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca składanie wniosków za pośrednictwem serwisu „e-Wybory”.

  • za pośrednictwem serwisu „e-Wybory”,
  • złożyć wniosek w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (również listownie),
  • wysłać wniosek na adres e-mail konsulatu wraz ze zeskanowaną kopią/zdjęciem odręcznie napisanego wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej misji zagranicznych).

Jak głosować za granicą? Zarejestruj się poprzez system e-Wybory

System e-Wybory umożliwia wpisanie osoby przebywającej w dniu głosowania za granicą na listę wyborców prowadzoną przez właściwy miejscowo konsulat. Dzięki temu będzie można głosować w wyborach do Izby Reprezentantów i Senatu oraz w referendum ogólnokrajowym w 2023 roku. Przed rejestracją należy przygotować:

numer PESEL,

ważny polski paszport (lub ważny polski dowód osobisty, jeżeli chcemy głosować w okręgu wyborczym mającym siedzibę na terenie państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub w kraju, na którego terytorium można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. norweskiego, Szwajcarski – adres zamieszkania za granicą,

adres e-mail lub numer telefonu kontaktowego.

System e-Wybory oraz szczegółowa instrukcja rejestracji dostępna jest pod tym linkiem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby przy wyborze okręgów wyborczych zwracać uwagę na liczbę zarejestrowanych wyborców. Jeżeli w danym państwie (okręgu konsularnym) utworzono kilka okręgów wyborczych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca wybór okręgu z najmniejszą liczbą wyborców.

źródło: businessinsider.com.pl

User Rating: Be the first one !

O Zespół Niemcy dla Polaków

Jesteśmy zespołem pasjonatów, którzy uwielbiają odkrywać najpiękniejsze miasta Niemiec oraz dzielić się wiedzą na temat życia w tym kraju.

Zobacz również

niemcydlapolakow.pl Wady życia w Niemczech - Wyzwania i Problemy

Wady życia w Niemczech – Wyzwania i Problemy

Niemcy, będące jednym z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie, cieszą się wysokim standardem życia i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *